General and Programme Co-Chairs

  • Guang-Zhong Yang, Imperial College London, UK
  • Ara Darzi, Imperial College London, UK

International Programme Committee

  • Darwin Caldwell, IIT, Italy
  • Philip Chiu, The Chinese  University of Hong Kong, China
  • Howie Choset, Carnegie Mellon University, USA
  • Kevin Cleary, The Sheikh Zayed Institute, Washington, USA
  • Paolo Dario, Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Italy
  • Simon DiMaio, Intuitive Surgical Inc, USA
  • Pierre DuPont, Children’s Hospital Boston, USA
  • Giancarlo Ferrigno, Politecnico Milan, Italy
  • Hubertus Feussner, Technical University Munich, Germany
  • Gabor Fichtinger, Queen's University, Canada
  • Paolo Fiorini, University of Verona, Italy
  • Dennis Fowler, Columbia University, USA
  • Toshio Fukuda, Nagoya University/Meijo University, Japan
  • Blake Hannaford, University of Washington, USA
  • Koji Ikuta, University of Tokyo, Japan
  • Pierre Jannin, INSERM, France
  • Leo Joskowicz, The Hebrew University of Jerusalem
  • Peter Kazanzides, Johns Hopkins University, USA
  • Thomas Looi, Sick Kids, Toronto, Canada
  • Jacques Marescaux, University Hospital Strasbourg, France
  • Arianna Menciassi, Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Italy
  • Leonardo Mattos, IIT, Italy
  • Azad Najmaldin, St James University Hospital, Leeds, UK
  • Bradley Nelson, ETH Zurich, Switzerland
  • Rajni Patel, The University of Western Ontario, Canada
  • Vipul Patel, Global Robotic Institute, USA
  • Christopher Payne, Harvard University, USA
  • Cameron Riviere, Carnegie Mellon University, USA
  • Ichiro Sakuma, University of Tokyo, Japan
  • Rick Satava, University of Washington, USA
  • Lee Swanstrom, University of Oregon, USA
  • Mark Talamini, Stony Brook University, USA
  • Russ Taylor, Johns Hopkins University, USA
  • Ashutosh Tewari, Mount Sinai School of Medicine, USA
  • Chris Thompson, Harvard Medical School
  • Joe Wang, UCSD, USA
  • Bob Webster, Vanderbilt University, USA
  • Steve Wexner, Cleveland Clinic Florida, USA

Conference Organisers

  • Melissa Berthelot, Imperial College London, UK (Proceedings)
  • Karen Kerr, Imperial College London, UK (Symposium)
  • Robert Merrifield, Imperial College London, UK (Robot Challenge)
  • Raphaele Raupp, Imperial College London (Symposium & Logistics)
  • Ulrika Wernmark, Imperial College London, UK (Symposium & Logistics)
  • Charence Wong, Imperial College London, UK (Proceedings, Web & Publicity)

Local Organising Committee

  • Kaspar Althoefer, Queen Mary, UK
  • Thanos Athanasiou, Imperial College London, UK
  • Christos Bergeles, University College London, UK
  • Colin Bicknell, Imperial College London, UK
  • Nick Cheshire, Imperial College London, UK
  • Brian Davies, Imperial College London, UK
  • Kamal Deep, Glasgow University, UK
  • Sanja Dogramadzi, University of the West of England/University of Bristol, UK
  • Daniel Elson, Imperial College London, UK
  • Len Fass, GE Healthcare, UK
  • Mohamad Hamady, Imperial College London, UK
  • Su-Lin Lee, Imperial College London, UK
  • Daniel Leff, Imperial College London, UK
  • Konrad Leibrandt, Imperial College London, UK
  • Benny Lo, Imperial College London, UK
  • Hani Marcus, Imperial College London, UK
  • Erik Mayer, Imperial College London, UK
  • Andreas Melzer, Dundee University, UK
  • George Mylonas, Imperial College London, UK
  • Dinesh Nathwani, Imperial College London, UK
  • Geoff Pegman, RU Robotics, UK
  • Philip Pratt, Imperial College London, UK
  • Kawal Rhode, King's College London, UK
  • Ferdinando Rodriguez Y Baena, Imperial College London, UK
  • Pallav Shah, Imperial College London, UK
  • Jianzhong Shang, Imperial College London
  • Paulo Stanga, Manchester Royal Eye Hospital/University of Manchester, UK
  • Julian Teare, Imperial College London, UK
  • Justin Vale, Imperial College London, UK